شرکت کک طبس

صنعت سبز

 

شرکت کُک طبس تنها تولید کننده کک به روش به روش بازیافت حرارتی درکشور است که از سال 2000 میلادی در سایر کشورهای دنیا مورد استفاده قرار گرفته است. از جمله مزایای این فرایند، حذف آلاینده های زیست محیطی و تولید کک با کیفیت های مختلف برای بازارها و اهداف متفاوت و بکارکیری زغالسنگ های غیرکک شونده در ترکیب خوراک کارخانه و تولید کک متالورژی با استاندارد بین المللی می باشد.

فناوری به‌کارگرفته‌شده در کارخانه‌ی کک طبس از نوع روش «بازیافت حرارتی» است و یکی از مزایای این فناوری، «سبز بودن» آن است که هیچ ماده مضری را وارد محیط زیست نمی‌کند. روش «بازیافت حرارتی» منطبق بر فرآیندهای صنعت سبز و سازگار با محیط زیست است .

علاوه بر آن، محصول جانبی این تکنولوژی، حرارتی است که می‌تواند در تولید برق مورد استفاده قرار گیرد؛ همین موضوع سبب شده تا مطالعات راه‌اندازی یک نیروگاه بازیافت حرارتی (WHR) با ظرفیت 45 مگاوات ساعت برق توسط این شرکت انجام گرفته و توجیه‌پذیری اقتصادی آن بررسی شود و در حال حاضر این پروژه در مرحله تأمین سرمایه قرار دارد.

روش تولید کک حرارتی بسیار متفاوت از روش سایر شرکت‌ها است، این روش با بازیافت حرارتی شاهد سازگاری بالا با محیط زیست هستیم.

علاوه بر آن در راستای مسئولیت های اجتماعی شرکت کک طبس، اقدام به درختکاری و ایجاد فضای سبز به وسعت 25 هکتار با درختان خرما، اکالیپتوس و سایر درختان به منظورحفظ محیط زیست درشهرستان طبس  عروس کویر ایران نموده است.